BHS

Iz 8 JLS potvrdili opredijeljenost za CAF: sljedeći koraci u jačanju kvalitete javnih usluga

U organizaciji Agencije za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine i uz podršku projekta MEG 2 (projekat koji zajednički implementiraju UNDP i Vlada Švicarske), danas je u Općini Travnik održan zajednički radni sastanak na temu nastavka implementacije CAF modela upravljanja kvalitetom u jedinicama lokalne samouprave.

Radni sastanak upriličen je u zgradi Općine Travnik, gdje je dobrodošlicu učesnicima poželio načelnik Općine Travnik i predsjednik predsjedništva Saveza općina i gradova FBiH Kenan Dautović. On je u svom obraćanju naglasio značaj ovakvih inicijativa i istaknuo da iako Općina Travnik do sada nije direktno učestvovala u MEG projektu, jasno prepoznaje njegovu vrijednost.

“Prepoznao sam mnogo pozitivnih elemenata o MEG projektu. Smatram da ovakav pristup doprinosi standardizaciji i usklađivanju javne uprave, što nam je i više nego potrebno. Posebno bih izdvojio potrebu za mjerljivim planiranjem i razvojem indikatora, jer bez toga ne možemo govoriti o istinskom unapređenju kvaliteta”, kazao je Dautović, dodajući da je standardizacija na nivou Federacije, ili čak cijele BiH, ključna s obzirom na brojne međunarodne inicijative koje nude konkretne programe i standarde.

Događaju su prisustvovali predstavnici Vlade Federacije BiH, Federalnog ministarstva pravde, Agencije za državnu službu FBiH, UNDP-a, kao i načelnici i gradonačelnici jedinica lokalne samouprave koje su uključene u proces implementacije CAF modela, i to: iz Bosanske Krupe, Bosanskog Petrovca, Odžaka, Doboja Istok, Ilijaša, Čapljine, Čitluka i Sanskog Mosta.

Direktor Agencije za državnu službu FBiH Refik Begić zahvalio se načelniku Dautoviću i Općini Travnik na srdačnom gostoprimstvu i dodao da su ovakvi skupovi prilika za umrežavanje i razmjenu dobrih praksi između lokalnih zajednica.

“Agencija već nekoliko godina implementira CAF model kao alat za upravljanje kvalitetom u organima državne službe FBiH. Ovaj pristup omogućava prepoznavanje specifičnih potreba svake jedinice lokalne samouprave i doprinosi boljoj organizaciji i efikasnijem pružanju usluga građanima”, istaknuo je Begić.

Dodao je i da korištenjem ovih alata, Agencija uvodi novi pristup u upravljanje kvalitetom, s ciljem da se jasno definišu prioriteti i razviju konkretne mjere koje će pomoći jedinicama lokalne samouprave da unaprijede svoje administrativne kapacitete.

CAF model (Common Assessment Framework) predstavlja evropski alat za upravljanje kvalitetom u javnoj upravi, a fokusiran je na samoprocjenu, planiranje unapređenja i kontinuirano mjerenje rezultata. U drugom dijelu radnog dana, odabrane JLS radile su na prioritizaciji  aktivnosti u cilju sacinjavanja Plana unapređenja. Moderaciju događaja vodila je Samra Ljuca, pomoćnica direktora za stručno usavršavanje i razvoj. 

KATEGORIJE

Upravljanje ljudskim resursima

0

Aktuelni događaji

308
POPULARNO
;